Ozime siewy na balkonie
Po posprzątaniu skrzynek i posianiu w niektórych np. gorczycy, na fitosanitarny nawóz, pozostaje zaplanowanie obsady na następny rok. Natychmiast bo zrobieniu planu zamiast czekać do wiosny można przystąpić do działania.
Niektóre gatunki zyskają na wysianiu, lub wysadzeniu właśnie w tym miesiącu. Należą do nich: koper, marchew, szpinak nowozelandzki, pietruszka korzeniowa, naciowa i ozdobna, cebula dymka oraz groch ozimy. No i czosnek zimowy. Jeśli ktoś lubi eksperymenty można też spróbować niektórych odmian sałaty.
W zależności od tego gdzie znajdują się nasze grządki mobilne, musimy pamiętać, że temperatura ziemi w nich może być kilka stopni wyższa niż temperatura gruntu. Dlatego też ozime sianie warzyw w skrzynkach najlepiej przeprowadzić na przełomie listopada i grudnia, a jeśli zima jest łagodna nawet później.
Marchewka, pietruszka…koper
Kiedyś sianie marchwi jesienią było całkiem popularne, w końcu naśladowało naturę, a przy okazji zapewniało szybsze i zdrowsze plony. Rośliny zasiane na przełomie października i listopada przed zamarznięciem ziemi wschodzą szybciej i są odporniejsze na ataki wiosennych szkodników. Wynika to z ich szybszego wzrostu. Gdy szkodniki zabierają się za żerowanie warzywa są już na tyle duże, że są dla nich mniej atrakcyjne od młodziutkich świeżych pędów zasianych wiosną. Jesienny koper nie będzie atakowany przez mszyce, oprzędziki poszukają sobie innego groszku, a połyśnica marchwianka nie zamieszka na naszej marchewkowej grządce. Korzyści więc są całkiem wymierne.
Istnieje wprawdzie pewne ryzyko związane z jesiennymi siewami, jeśli bowiem zima będzie się opóźniać, lub wiosna przyjdzie zbyt wcześnie i wschody rozpoczną się przed kolejną falą chłodów i delikatne siewki mogą źle na tym wyjść. Ryzyk fizyk, na wiosnę pozostaje nam wtedy otulenie ich agrowłókninką i przeczekanie złej aury w nadziei, że straty będą niewielkie. A jesienią? W zależności od warzywa lepiej z siewem się nie spieszyć. Lepiej chwilę później niż za wcześnie.
Marchew siana w zimnym listopadzie wzejdzie bardzo wcześnie wiosną. Jej nasiona, aby wykiełkować, potrzebują tylko około 3 stopni Celsjusza. Jeśli więc listopad jest bardzo ciepły, lepiej opóźnić jej siew nawet do grudnia (by nie wzeszła przed zimą).
Pietruszka kiełkuje już przy 2 stopniach Celsjusza. Musicie jednak pamiętać, że nasiona pietruszki wschodzą długo i są w tym okresie wrażliwe na brak wody. Jeśli więc skrzynka jest pod chmurką i zimą padał na nią śnieg to gdy wiosną topnieje, pietruszka ma wystarczająco dużo wody. Jeśli jednak miejscówka jest pod dachem, trzeba siew zaopatrzyć w wodę. Można skorzystać ze śniegu okrywając nim grządkę w skrzyni.
Wschodzący koper, jest bardzo nieodporny na przymrozki, dlatego należy gdy tylko wzejdzie, a pogoda zacznie jeszcze kaprysić przykryć go zimową agrowłókniną, a pojemnik jeśli to możliwe przenieść z przytulne zaciszne miejsce.
Nie tylko warzywa można siać późną jesienią. Przełom października i listopada to doskonały czas dla niektórych ziół. Wręcz lepiej wschodzą zasiane jesienią lawendy, dziurawce, nie obrażą się na nas również nagietki, aksamitki, czarnuszki, ostróżki i słoneczniki.
Odmiany na siew ozimy:
marchew – Amsterdamska, Broker, Karo, Minicor, Pierwszy Zbiór
pietruszka – Berlińska, Cukrowa, Lenka, Vistula.
koper ogrodowy – Turkus, Superdukat, Bouquet
No to do dzieła, bo zima tuż, tuż.