Kuchnia regionalna

Odkryj tajniki doskonałego nawożenia pomidorów dla bogatych plonów

Autor Michał Mazurski
Michał Mazurski18.11.20235 min.
Odkryj tajniki doskonałego nawożenia pomidorów dla bogatych plonów

Pomidory nawożenie jest kluczem do uzyskania obfitych plonów smacznych pomidorów. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo przygotować glebę, dobrać odpowiednie nawozy oraz stosować nawożenie dolistne i dokarmianie na każdym etapie wzrostu roślin. Poznasz harmonogram nawożenia azotem, fosforem i potasem. Odkryjesz też tajniki nawożenia pomidorów uprawianych w doniczkach i tunelach foliowych. Dzięki tym praktycznym wskazówkom uzyskasz bogate plony soczystych, smacznych pomidorów.

Kluczowe wnioski:

 • Odpowiednie nawożenie pomidorów azotem, fosforem i potasem jest niezbędne dla uzyskania obfitych plonów.
 • Należy dostosować nawóz do etapu wzrostu roślin, by zapewnić im wszystkie potrzebne składniki.
 • Nawożenie dolistne mikroelementami poprawia kondycję roślin i jakość plonów.
 • W uprawie tunelowej i doniczkowej konieczne jest częstsze nawożenie niż w gruncie.
 • Stosując się do porad z tego artykułu, uzyskasz zdrowe, obfite plony pysznych pomidorów.

Jak przygotować glebę pod uprawę pomidorów

Aby pomidory obrodziły obficie, niezbędne jest staranne przygotowanie gleby. Najlepsza jest gleba próchniczna, zasobna w składniki odżywcze. Przed posadzeniem pomidorów warto wzbogacić ją o kompost lub dojrzały obornik - poprawi to strukturę i żyzność gleby. Dodanie obornika zwiększy też pojemność wodną gleby, co będzie korzystne dla roślin.

Glebę należy starannie uprawić - spulchnić i wymieszać z nawozami naturalnymi na głębokość około 30 cm. Dobre zrównanie i rozdrobnienie grud eliminuje grudki, ułatwia późniejsze pielęgnacje i poprawia przyswajalność składników dla korzeni pomidorów. Wskazane jest też dodanie wapna w celu odkwaszenia gleby, jeśli jej pH jest zbyt niskie.

Nawożenie organiczne

Nawozy naturalne, takie jak obornik czy kompost, poprawiają strukturę i żyzność gleby. Zwiększają ilość próchnicy i mikroorganizmów, dostarczają roślinom makro- i mikroelementy oraz stymulują ich wzrost. Są zatem doskonałym uzupełnieniem nawożenia mineralnego. Obornik dodajemy jesienią, a kompost tuż przed sadzeniem pomidorów.

Innym sposobem na naturalne wzbogacenie gleby jest uprawa roślin poplonowych lub nawozowych, np. łubinu, które przyorujemy przed posadzeniem pomidorów. Ich resztki pełnią funkcję nawozu zielonego.

Jakie nawozy stosować przy uprawie pomidorów

Pomidory wymagają stałego zaopatrzenia w makro- i mikroelementy. Dlatego oprócz nawożenia organicznego, konieczne jest uzupełnianie składników mineralnych w formie nawozów NPK i dolistnych. Najważniejsze pierwiastki to:

 • Azot (N) - stymuluje wzrost roślin i plonowanie.
 • Fosfor (P) - wpływa na kwitnienie i owocowanie.
 • Potas (K) - odpowiada za wigor roślin, poprawia jędrność i smak owoców.

Oprócz NPK, istotne są też mikroelementy - magnez, bor, mangan czy żelazo. Ich niedobór objawia się chlorozami, zahamowaniem wzrostu i obniżeniem plonów. Stąd ważne jest uzupełnianie ich poprzez dokarmianie dolistne.

Nawozy NPK

Podstawowymi nawozami stosowanymi przy uprawie pomidorów są nawozy NPK o zróżnicowanych proporcjach azotu, fosforu i potasu. Najczęściej stosuje się saletrę amonową, superfosfat, siarczan potasu czy polifoskę. Ich dawki i terminy stosowania dostosowujemy do fazy rozwoju roślin.

Kiedy i jak często nawozić pomidory

Aby pomidory obficie plonowały, konieczne jest regularne nawożenie w całym okresie wegetacji. Najważniejsze terminy to:

Przed sadzeniem Nawożenie fosforowo-potasowe. Stymuluje system korzeniowy.
Po posadzeniu Nawóz azotowy. Stymuluje wzrost roślin.
Kwitnienie Dokarmianie azotem i potasem. Poprawia zawiązywanie owoców.
Owocowanie Nawozy z potasem i magnezem. Poprawia jędrność i smak owoców.

Częstotliwość nawożenia zależy od fazy rozwojowej. Na początku wystarczy co 2-3 tygodnie, w okresie owocowania co 7-10 dni.

Nawożenie pomidorów azotem, fosforem i potasem

Odkryj tajniki doskonałego nawożenia pomidorów dla bogatych plonów

Trzy podstawowe makroskładniki: azot, fosfor i potas są niezbędne dla prawidłowego wzrostu pomidorów i uzyskania wysokich plonów. Ich odpowiednie proporcje w nawożeniu decydują o kondycji roślin.

Azot stymuluje rozwój roślin i tworzenie zielonej masy. Nadmiar powoduje bujny wzrost kosztem owoców. Fosfor odpowiada za rozwój systemu korzeniowego, kwitnienie i zawiązywanie owoców. Natomiast potas uodparnia rośliny, poprawia wigor i jakość plonów.

Proporcje NPK należy dostosować do fazy rozwoju. Na początku dominuje azot, w dalszych - fosfor i potas. Ważne jest też uzupełnianie niedoborów widocznych w wyglądzie roślin.

Nawożenie dolistne pomidorów mikroelementami

Oprócz podstawowych makroskładników, bardzo istotna jest suplementacja mikroelementów poprzez dokarmianie dolistne. Najważniejsze z nich to magnez, bor, mangan i żelazo. Ich niedobory objawiają się zaburzeniami wzrostu i rozwoju.

Dokarmianie dolistne mikroelementami należy stosować co 7-14 dni przez cały okres wegetacji. Preparaty dolistne szybko wnikają do tkanek roślinnych, uzupełniając niedobory składników i poprawiając kondycję pomidorów.

Mikroelementy stosuje się przemiennie lub łącznie z nawozami NPK, dostosowując skład do aktualnych potrzeb roślin. W okresie owocowania szczególnie ważne jest dokarmianie borem, magnezem i manganem.

Jak nawozić pomidory w doniczkach i tunelach foliowych

W uprawie pomidorów pod osłonami konieczne jest intensywniejsze nawożenie niż w gruncie ze względu na ograniczoną ilość podłoża. Stosujemy tu głównie nawozy płynne lub rozpuszczalne w wodzie.

Przy uprawie w tunelach foliowych pomidory nawozimy przez nawadnianie kroplowe, dodając nawozy do wody. Można stosować gotowe roztwory NPK lub mieszać pojedyncze składniki. Nawożenie powinno odbywać się co 7-10 dni.

W uprawie doniczkowej zaleca się nawozy o spowolnionym działaniu, uwalniające składniki stopniowo. Stosujemy je co 2-3 tygodnie z uzupełnianiem dokarmiania dolistnego. Ważne jest też wzbogacanie podłoża przez dodatek kompostu czy nawozów organicznych.

Regularne nawożenie zapewni bujny wzrost pomidorów i obfite plony smacznych owoców także w uprawach pod osłonami.

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył Ci wielu cennych informacji na temat prawidłowego nawożenia pomidorów. Dowiedziałeś się jak przygotować optymalną glebę, dobierać odpowiednie nawozy oraz stosować je z uwzględnieniem potrzeb roślin na każdym etapie ich wzrostu.

Kluczowe jest zbilansowane nawożenie azotem, fosforem i potasem, dostosowane do fazy rozwojowej pomidorów. Równie ważne jest uzupełnianie mikroelementów poprzez dokarmianie dolistne, szczególnie w okresie owocowania.

Mamy nadzieję, że dzięki zastosowaniu się do zaleceń zawartych w artykule, uda Ci się uzyskać obfite plony soczystych, smacznych pomidorów. Warto poświęcić trochę czasu na właściwe nawożenie - z pewnością zobaczysz tego efekty.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania dotyczące uprawy pomidorów, zachęcamy do kontaktu. Chętnie pomożemy i doradzimy w kwestii nawożenia i pielęgnacji tych wartościowych warzyw.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj Sekrety Warzywniaka na Balkonie - Blog pełen praktycznych wskazówek
 2. Puree z ziemniaków - przepis, ziemniaki puree, puree ziemniaczane
 3. Zielony koktajl przepis - Zdrowe smoothie z zielonych warzyw
 4. Odkryj świat Zielonego Krasnala - fascynujący, magiczny i pełen przygód!
 5. Wegańskie śniadanie - pyszne wegańskie śniadania na dobry początek dnia
Autor Michał Mazurski
Michał Mazurski

Jako agronom specjalizuję się w nawozach i ochronie roślin. Dzielę się fachową wiedzą, jakie preparaty dolistne i doglebowe stosować przy uprawie warzyw i ziół w doniczkach, aby zapewnić bujny wzrost i uchronić je przed chorobami oraz szkodnikami

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły