Jak uprawiać szpinak w doniczce? - Praktyczne porady na udaną hodowlę

Jak uprawiać szpinak w doniczce? - Praktyczne porady na udaną hodowlę
Autor Michał Mazurski
Michał Mazurski18.11.2023 | 5 min.

Szpinak w doniczce to świetny sposób na posiadanie świeżych, zdrowych warzyw w domu przez cały rok. Uprawa szpinaku w pojemnikach jest stosunkowo prosta, choć wymaga przestrzegania kilku zasad. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, jak przygotować podłoże, dobrać odmianę, nawozić i podlewać szpinak uprawiany w doniczce. Dowiesz się również, jak zadbać o odpowiednie światło, temperaturę i chronić rośliny przed chorobami oraz szkodnikami.

Kluczowe wnioski:

  • Do uprawy w doniczkach najlepiej nadają się krótko-dniowe odmiany szpinaku.
  • Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze.
  • Szpinak w doniczce wymaga regularnego nawożenia azotem i potasem co 2-3 tygodnie.
  • Rośliny należy podlewać umiarkowanie, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża.
  • W okresie wzrostu szpinak potrzebuje dużo światła, natomiast w czasie tworzenia liści - umiarkowanego zacienienia.

Jak wybrać odpowiednią odmianę szpinaku do uprawy w doniczce?

Wybierając odmianę szpinaku do uprawy w doniczce, należy zwrócić uwagę na długość okresu wegetacji. Najlepiej sprawdzą się odmiany krótko-dniowe, które szybko tworzą rozety liściowe i nie przechodzą w fazę kwitnienia. Dobrym wyborem będą na przykład odmiany 'Monnopa' czy 'Tarpy'.

Ponadto warto wybrać odmianę o niewielkich wymaganiach glebowych, tolerującą zarówno kwaśne, jak i zasadowe pH podłoża. Odmiany takie jak 'Emilio', 'Lazio' czy 'Rapid' dadzą sobie radę w doniczkowej uprawie przy zapewnieniu odpowiedniego nawożenia i nawadniania.

Odmiany zimotrwałe znoszące lekkie przymrozki, np. 'Amazon' czy 'Manta', pozwolą na wydłużenie okresu zbiórów szpinaku uprawianego w pojemnikach.

Nie należy zapominać o odporności na choroby, zwłaszcza mączniaka rzekomego. Dobrym wyborem będą pod tym względem 'Lazio' czy 'Rapid'.

Jak przygotować podłoże w doniczce pod uprawę szpinaku?

Podłoże pod szpinak w doniczce powinno być lekkie, przepuszczalne i zasobne w składniki pokarmowe. Najlepsza będzie mieszanka torfu z kompostem lub ziemią ogrodniczą w proporcji 2:1.

Do podłoża warto dodać nawozy mineralne o przedłużonym działaniu, np. granulowany nawóz azotowo-potasowy. Zwiększy to zawartość składników pokarmowych i poprawi strukturę gleby.

Przed posadzeniem rozsad należy podlać podłoże i odczekać, aż nadmiar wody spłynie. Zbyt mokra gleba sprzyja bowiem chorobom korzeniowym.

Po zasadzeniu szpinaku podlewamy obficie, aby młode rośliny mogły zakorzenić się w podłożu. Późniejsze podlewanie powinno być umiarkowane.

Czytaj więcej: Podłoże do Warzyw: Kompleksowe porady dla idealnej uprawy w ogrodzie

Nawożenie szpinaku uprawianego w doniczce – jak to robić?

Szpinak rosnący w doniczce wymaga regularnego dokarmiania, najlepiej co 2-3 tygodnie nawozami azotowymi i potasowymi. Można stosować przeznaczone do tego nawóz płynny lub granulowany.

Warto też raz na 2-3 tygodnie spryskiwać rośliny roztworem mikroelementów, aby zapewnić im magnez, bor, miedź i inne mikroskładniki niezbędne do prawidłowego wzrostu.

Nawożenie szpinaku uprawianego w doniczce powinno być regularne, ale stosowane z umiarem. Zbyt obfite dokarmianie azotem prowadzi do bujnego wzrostu liści, ale osłabia system korzeniowy roślin.

Warto także regularnie sprawdzać pH podłoża, które dla szpinaku powinno być lekko kwaśne, w granicach 6,0-6,5. W razie potrzeby można je skorygować poprzez dodatek siarczanu wapnia.

Jak nawadniać szpinak uprawiany w doniczce?

Kluczowa dla udanej uprawy szpinaku w doniczce jest właściwa gospodarka wodna. Rośliny te wymagają stałej, umiarkowanej wilgotności podłoża.

Najlepiej podlewać obficie, ale rzadko, pozwalając na lekkie przesuszenie wierzchniej warstwy ziemi między podlewaniem. Zbyt częste podlewanie prowadzi bowiem do zagniwania korzeni.

Nie dopuszczajmy jednak do zbytniego wysuszenia podłoża, gdyż jest to dla szpinaku bardzo stresujące. Po podlewaniu odczekajmy, aż nadmiar wody spłynie z doniczki.

W upalne dni szpinak w doniczce może wymagać podlewania nawet co 2-3 dni. Wskazane jest też zraszanie liści, które ogranicza ich transpirację.

Jakie zapewnić szpinakowi w doniczce odpowiednie światło i temperaturę?

W początkowej fazie wzrostu szpinak wymaga dużo światła. Najlepiej ustawić doniczki w miejscu dobrze nasłonecznionym przez większą część dnia.

Gdy rośliny zaczną tworzyć liście, warto je lekko przycienić, np. przez ustawienie doniczek bliżej siebie. Zbyt silne operowanie światłem powoduje bowiem przedwczesne wybieganie w pędy kwiatostanowe.

Szpinak dobrze rośnie w temperaturze 15-18°C w dzień i 8-10°C nocą. Chłodne noce intensyfikują tworzenie się liści. Mróz jest dla roślin szkodliwy, więc w okresach przymrozków należy przenieść doniczki do ogrzewanego pomieszczenia lub osłonić je na noc agrowłókniną.

W upalne dni konieczne jest zraszanie liści i ustawienie doniczek w półcieniu, aby chronić rośliny przed poparzeniem słonecznym.

Przykładowe zalecane temperatury dla szpinaku w doniczce

Okres dniaZalecana temperatura
Dzień15-18°C
Noc8-10°C

Jak radzić sobie ze szkodnikami i chorobami szpinaku w uprawie doniczkowej?

Najgroźniejszym szkodnikiem szpinaku jest mszyca, która żeruje na spodniej stronie liści. W przypadku masowego pojawienia się mszyc, należy opryskać rośliny specjalnymi preparatami owadobójczymi.

Omacnica prosowianka i inne gąsienice także mogą uszkodzić młode liście szpinaku. Wskazane jest manualne usuwanie gąsienic lub zastosowanie preparatów biologicznych zawierających bakterie Bt.

Najczęstszymi chorobami są mączniak rzekomy i zgnilizna twardzikowa. Pomocne będzie zapobiegawcze opryskiwanie fungicydami co 7-10 dni w okresach dużej wilgotności powietrza.

Dla zdrowia szpinaku istotna jest też właściwa pielęgnacja - usuwanie porażonych liści, wietrzenie roślin czy systematyczne podlewanie. Pozwoli to ograniczyć występowanie chorób i szkodników w uprawie doniczkowej.

Zapewnienie szpinakowi optymalnych warunków uprawy w doniczce, takich jak odpowiednie podłoże, nawożenie, nawadnianie, temperatura i oświetlenie pozwoli na uzyskanie obfitych, zdrowych plonów przez cały rok.

Podsumowanie

Uprawa szpinaku w doniczce to świetna opcja, by cieszyć się świeżymi liśćmi przez cały rok! Jak pokazuje ten artykuł, aby odnieść sukces w hodowli szpinaku w pojemnikach, należy zadbać o odpowiedni dobór odmiany, przygotowanie zasobnego w składniki podłoża oraz właściwą pielęgnację.

Regularne nawożenie i nawadnianie w odpowiednich odstępach czasu zapewni roślinom stały dopływ substancji odżywczych i wody. Nie zapominajmy także o wietrzeniu, obserwacji pod kątem chorób i szkodników oraz zapewnieniu optymalnych warunków świetlnych i termicznych.

Stosując się do tych zaleceń, z powodzeniem wyhodujemy bujne, soczyste liście szpinaku w doniczkach ustawionych na balkonie, parapecie czy w ogródku działkowym. Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył Wam cennych wskazówek, które ułatwią pielęgnację szpinaku rosnącego w pojemnikach.

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania lub wątpliwości dotyczące uprawy szpinaku w doniczkach, zachęcamy do kontaktu. Chętnie udzielimy szerszych porad na temat hodowli tego smacznego i zdrowego warzywa.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Sekrety Warzywniaka na Balkonie - Blog pełen praktycznych wskazówek
  2. Odkryj świat Zielonego Krasnala - fascynujący, magiczny i pełen przygód!
  3. Odkryj Sekrety Pomidorów Venus - Idealne dla Twego Ogrodu!
  4. Odkryj Urok i Ostry Smak Habanero Orange - Przepisy, Porady i Więcej
  5. Najlepsze pomidory na zbiór jesienny: Jak wybrać i kiedy zebrać?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Michał Mazurski
Michał Mazurski

Jako agronom specjalizuję się w nawozach i ochronie roślin. Dzielę się fachową wiedzą, jakie preparaty dolistne i doglebowe stosować przy uprawie warzyw i ziół w doniczkach, aby zapewnić bujny wzrost i uchronić je przed chorobami oraz szkodnikami

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły