Ziemniaki w ognisku to smaczny i prosty sposób na przygotowanie tego popularnego składnika. W artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych przepisów, które pozwolą Ci upiec idealne ziemniaki na ognisku lub grillowaniu. Dowiesz się, jak je odpowiednio przygotować, aby były miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz. Podpowiemy, jakie ziemniaki najlepiej sprawdzą się do pieczenia oraz jakie zioła i przyprawy warto dodać, by nadać im wyjątkowego smaku.
Kluczowe wnioski:- Ziemniaki w ognisku można piec na różne sposoby - w folii aluminiowej, bezpośrednio w popiele lub na patyku.
- Najlepsze do tego celu są odmiany mączyste, które łatwiej się pieką i nie rozpadają.
- Warto dodać ulubione zioła, przyprawy lub sos, by ziemniaki miały ciekawszy smak.
- Odpowiednie przygotowanie ziemniaków, np. nakłucie widelcem, ułatwi ich pieczenie.
- Ziemniaki w ognisku to świetny dodatek do mięs z grilla lub prosty, smaczny posiłek.
Ziemniaki w ognisku na patyku
Pieczenie ziemniaków na patyku to jedna z najprostszych i najsmaczniejszych metod przygotowania ich na ognisku. Wystarczy umyć ziemniaki, owić je folią aluminiową i nabić na patyk - gotowe!
Najlepsze do tego celu są mniejsze ziemniaki, które łatwiej się przyrumienią. Przed owijaniem warto je lekko nakłuć widelcem lub nożem, aby para mogła swobodnie ulatywać podczas pieczenia.
Patyki z ziemniakami układamy nad żarem, obracając je od czasu do czasu. Pieczemy ok. 20-30 minut. Ziemniaki są gotowe, gdy da się w nie wkłuć widelcem lub nożem bez oporu.
Taki sposób pieczenia ziemniaków zachowuje ich naturalny, ziemisty smak. Można jednak dodać ulubione zioła czy przyprawy pod folię, aby wzbogacić go dodatkowymi nutami smakowymi.
Przykładowe dodatki do ziemniaków pieczonych na patyku:
- Zioła prowansalskie
- Tymianek
- Rozmaryn
- Czosnek granulowany
- Papryka
Ziemniaki z patyka doskonale smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. Stanowią idealny dodatek do potraw z grilla, a także są sycącym i smacznym daniem same w sobie.
Ziemniaki w ognisku w folii aluminiowej
Bardzo prostą i skuteczną metodą wypieku ziemniaków na ognisku jest zawinięcie ich w folię aluminiową. Dzięki temu pieką się równomiernie, pozostając miękkimi w środku i chrupiącymi na zewnątrz.
Do przygotowania wybieramy podobnej wielkości ziemniaki. Po umyciu możemy je lekko nakłuć widelcem, by para mogła swobodnie ulatywać i wkładamy do folii aluminiowej.
Folię z ziemniakami kładziemy obok żaru i podsypujemy rozżarzonymi węglami lub wrzucamy bezpośrednio na ogień. Pieczemy 30-40 minut, od czasu do czasu mieszając.
Gotowe ziemniaki powinny być miękkie w środku po przekrojeniu. Skórka będzie lekko przypieczona i chrupiąca.
Do ziemniaków pieczonych w ten sposób również możemy dodać ulubione dodatki - zioła, czosnek, sosy. Dzięki temu ziemniaki z ogniska zyskają ciekawszy, pikantny smak.
Pomysły na ciekawe zestawienia smakowe:
Ziemniaki | Dodatki |
Ziemniaki | Natka pietruszki, czosnek, majeranek |
Ziemniaki | Rożmaryn, tymianek, oliwa z oliwek |
Ziemniaki upieczone w folii aluminiowej zyskują wyjątkowy, lekko dimowy aromat. Będą idealnym uzupełnieniem potraw z grilla, a także smaczną przekąską na ciepło lub na zimno.
Czytaj więcej: Odkryj Tajniki Uprawy Bakłażana: Porady do Wysiewu, Sadzenia i Hodowli Chińskiego Bakłażana
Ziemniaki w ognisku w garnku żeliwnym
Wypróbuj również pieczenie ziemniaków bezpośrednio w garnku żeliwnym na ognisku. To bardzo prosty i efektywny sposób, który pozwoli ci cieszyć się pysznymi, kremowymi ziemniaczkami.
Ziemniaki dobrze umyć i opłukać. Nie obierać ich ze skórki, ponieważ będzie ona zapobiegać rozpadnięciu się ziemniaków podczas gotowania.
Następnie wkładamy ziemniaki do garnka, zalewamy niewielką ilością wody (ok. 1-2 cm od dna), dodajemy ulubione zioła lub przyprawy i solimy.
Garnek przykrywamy pokrywką i stawiamy na rozżarzone węgle. Najlepiej użyć specjalnego stojaka na garnki do pieczenia w ognisku. Pieczemy ok. 40-60 minut, od czasu do czasu mieszając.
Gotowe ziemniaki powinny być miękkie, wręcz rozpadające się pod naciskiem widelca. Smakują wybornie, a skórka i dno nabiorą chrupiącej skórki.
Pomysły na dodatki do ziemniaków z garnka:
- Ziele angielskie
- Liść laurowy
- Czosnek
- Papryka
- Majeranek
Ziemniaczki z żeliwnego garnka rozpływają się w ustach i są idealną bazą do wielu potraw. Świetnie smakują zarówno na ciepło, posypane natką pietruszki, jak i na zimno - jako sałatka ziemniaczana.
Ziemniaki w ognisku pieczone w popiele
Jeszcze jedną ciekawą metodą wypieku ziemniaków w ognisku jest pieczenie ich bezpośrednio w popiele. Choć brzmi niecodziennie, warto wypróbować tę metodę, aby cieszyć się wyjątkowo aromatycznymi i chrupiącymi ziemniaczkami.
Najlepsze do tego sposobu są mączyste odmiany ziemniaków, które lepiej utrzymują kształt. Ziemniaki myjemy, a następnie wrzucamy na rozżarzone węgle, przykrywamy warstwą popiołu i drewnem lub folią, by się dusiły.
Co jakiś czas mieszamy ziemniaki, aby piekły się równomiernie. Cały proces trwa ok. 1-1,5 godziny. Gotowe powinny być miękkie w środku, a skórka mieć lekko przypieczony kolor.
Pieczone w ten sposób ziemniaki mają wyjątkowy, dimowo-ziemisty aromat i chrupiącą skórkę. Można podawać je na ciepło z ulubionym sosem lub jako dodatek do dań z grilla.
Przykładowe dodatki pasujące do ziemniaków z popiołu:
- Kwaśna śmietana
- Sos czosnkowy
- Zielona pietruszka
- Szczypiorek
Ziemniaki pieczone w ten sposób uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci. Stanowią smaczny i łatwy do przygotowania dodatek na ognisko lub grilla.
Ziemniaki w ognisku z ziołami
Aby nadać ziemniakom z ogniska jeszcze ciekawszego smaku, warto dodać do nich ulubione zioła. Stanowią one świetny sposób na wzbogacenie ich aromatu i smaku o dodatkowe nuty.
Do pieczenia ziemniaków w folii aluminiowej lub bezpośrednio w popiele możemy wykorzystać cały wachlarz ziół. Najlepiej wsypać je wraz z ziemniakami i zawinąć w folię albo wrzucić na węgle.
Podczas pieczenia ziemniaków z ogniska w ziołach ich aromat przenika bulwy ziemniaka, nadając im wyrazisty, ziemisto-ziołowy smak. Świetnie komponują się z potrawami mięsnymi z grilla.
Zioła | Komponuje się z: |
Rożmaryn | Potrawami wieprzowymi, drób, jagnięciną |
Tymianek | Kurczakiem, rybamii, jagnięciną |
Ziemniaki przyprawione ziołami można spożywać zarówno na ciepło, posypane ulubioną natką, jak i na zimno, przygotowując z nich sałatkę ziemniaczaną. Będą doskonałym akcentem smakowym każdego grillowego posiłku.
Ziemniaki w ognisku z sosem czosnkowym
Czosnkowy sos sprawi, że upieczone na ognisku ziemniaki w folii zyskają wyrazisty, pikantny charakter, który zadowoli każde podniebienie.
Aby przygotować ten sos, wystarczy utrzeć 3-4 ząbki czosnku z łyżką musztardy, oliwy, soli, pieprzu i ulubionych ziół (np. majeranek, tymianek). Tak przygotowany sos wlewamy do ziemniaków przed zawinięciem ich w folię aluminiową.
Ziemniaki wkładamy do rozgrzanego popiołu lub na rozżarzone węgle i pieczemy ok. 30-40 minut. Pod koniec można otworzyć folię z ziemniakami i chwilę podpiec bez niej, aby skórka się zarumieniła.
Gotowe ziemniaki po rozwinięciu z folii będą pachniały czosnkiem i ziołami. Stanowią idealny dodatek do mięs i ryb z grilla. Sos można też polać na talerzu.
Taki czosnkowy sos doskonale pasuje zarówno na gorąco, jak i na zimno, gdy ziemniaki podajemy w formie sałatki.
Podsumowanie
Pieczenie ziemniaków na ognisku to świetny pomysł na smaczny i łatwy w przygotowaniu dodatek. W artykule przedstawiono kilka sprawdzonych sposobów na wypiek ziemniaków z ogniska - w folii aluminiowej, bezpośrednio na węglach, a nawet w popiele.
Okazuje się, że ziemniaki na ognisko można przyrządzić na wiele sposobów, dobierając metodę do własnych preferencji. Każda z nich ma swoje zalety i wady, które zostały dokładnie omówione.
Dowiedzieliśmy się również, jakie ziemniaki najlepiej sprawdzą się do pieczenia na ognisku i grillu oraz jak przygotować je do wypieku. Podano także przykłady smacznych dodatków - ziół, przypraw czy sosów, które podniosą walory smakowe ziemniaków.
Na koniec udzielono praktycznych informacji dotyczących czasu pieczenia ziemniaków z ogniska w folii czy bezpośrednio w popiele. Okazuje się, że jest to kwestia indywidualna, w dużej mierze zależna od wielkości ziemniaków i intensywności ognia.