Kuchnia regionalna

Najlepsza Doniczka na Ziemniaki - Wybierz Idealną do Hodowli w Domu

Autor Michał Mazurski
Michał Mazurski18.11.20234 min.
Najlepsza Doniczka na Ziemniaki - Wybierz Idealną do Hodowli w Domu

Doniczka na ziemniaki to podstawowe narzędzie potrzebne do uprawy ziemniaków w domu i na balkonie. Dobranie odpowiedniego modelu doniczki ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu i plonowania ziemniaków. W tym artykule dowiesz się, jakie typy doniczek sprawdzą się najlepiej do hodowli ziemniaków oraz jak dobrać optymalny rozmiar i wyposażenie doniczki.

Kluczowe wnioski:

 • Najlepsze do uprawy ziemniaków są doniczki z tworzywa, ceramiki lub drewna.
 • Rozmiar doniczki powinien być dostosowany do liczby sadzonych bulw - na 1 bulwę ok. 8-10 litrów.
 • Warto zadbać o dobre odprowadzanie wody, wykonując otwory w dnie doniczki.
 • Mieszanka ziemi z kompostem lub torfem zapewni ziemniakom odpowiednie odżywienie.
 • Regularne podlewanie i nawożenie pozwoli roślinom się rozwinąć i obficie plonować.

Jak wybrać odpowiednią doniczkę na ziemniaki

Wybór odpowiedniej doniczki jest kluczowy dla prawidłowego wzrostu i obfitego plonowania ziemniaków uprawianych w domu lub na balkonie. Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup doniczki przeznaczonej specjalnie do uprawy ziemniaków?

Przede wszystkim warto rozważyć doniczki wykonane z tworzywa sztucznego, ceramiki lub drewna. Te materiały zapewnią roślinom odpowiednie warunki do rozwoju. Plastikowe doniczki są najtańsze i najlżejsze. Mają tę wadę, że przepuszczają ciepło, przez co korzenie mogą być narażone na przegrzanie. Ceramiczne i drewniane modele lepiej utrzymują stałą temperaturę gleby. Są jednak cięższe i droższe.

Kolejna kwestia to pojemność doniczki, czyli jej rozmiar. W doniczce o pojemności 8-10 litrów można posadzić pojedynczą bulwę ziemniaka. Jeśli planujemy obsadzić doniczkę 2-3 bulwami, warto wybrać pojemnik o pojemności około 20 litrów. Im więcej sadzimy bulw, tym pojemniejszy pojemnik będzie potrzebny.

Otwory w doniczce ułatwiają odprowadzanie wody

Istotnym elementem wyposażenia doniczki powinny być otwory odprowadzające nadmiar wody. Zapobiegają one gniciu korzeni i bulw ziemniaka wskutek zastoju wody. Dno doniczki warto wyłożyć warstwą keramzytu lub żwiru, a na spodzie wykonać 2-3 otwory o średnicy 1 cm. Umożliwi to swobodny odpływ wody.

Alternatywnie można kupić gotową doniczkę z fabrycznie wykonanymi otworami odwadniającymi. Warto zwrócić na to uwagę, wybierając doniczkę do ziemniaków.

Podłoże w doniczce do ziemniaków - z czego zrobić optymalną mieszankę

Kolejnym istotnym elementem uprawy ziemniaków w doniczkach jest przygotowanie odpowiedniej mieszanki ziemi, zapewniającej roślinom składniki odżywcze. Dobre podłoże to podstawa obfitych plonów.

Ziemię warto wymieszać z kompostem, torfem i nawozem mineralnym, np. YaraMila Complex. Kompost lub torf zapewnią dawkę próchnicy i poprawią strukturę gleby. Nawóz mineralny dostarczy niezbędnych makro- i mikroelementów, takich jak azot, fosfor, potas czy magnez.

Proporcje mieszanki ziemi z dodatkami uzależniamy od rodzaju gleby. Do ziemi ciężkiej i gliniastej dodajemy więcej kompostu lub torfu, do lżejszych gleb - mniej. Ok. 20-30% dodatków organicznych będzie optymalną zawartością.

3 kluczowe zasady przygotowania podłoża w doniczce:

 1. Wymieszać ziemię z kompostem lub torfem
 2. Dodać nawóz mineralny wg instrukcji na opakowaniu
 3. Mieszankę dokładnie wymieszać i użyć do napełnienia doniczki

Nawożenie ziemniaków uprawianych w doniczkach

Oprócz zapewnienia odpowiedniego podłoża, kluczowe dla wzrostu i plonowania ziemniaków będzie regularne nawożenie roślin w okresie wegetacji. Jak prawidłowo nawozić ziemniaki rosnące w doniczkach?

Nawozy podajemy co 2-3 tygodnie w formie roztworu do podlewania. Stosujemy przede wszystkim nawozy azotowe, fosforowe i potasowe, np. Kristalon Żółty do ziemniaków. Rozcieńczamy je zawsze zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu.

Nie zaleca się nawożenia nawozami sypkimi posypywanymi bezpośrednio na glebę. W doniczkach szybko dochodzi do zasolenia podłoża. Dlatego nawozy podajemy wyłącznie w formie roztworu do podlewania.

Regularne nawożenie to klucz do obfitych plonów ziemniaków uprawianych w doniczkach. Stosujmy nawozy do podlewania co 2-3 tygodnie.

Jak dbać o ziemniaki w doniczkach

Najlepsza Doniczka na Ziemniaki - Wybierz Idealną do Hodowli w Domu

Aby ziemniaki w doniczkach dobrze się rozwinęły i obficie plonowały, wymagają systematycznej pielęgnacji. Oprócz nawożenia istotne jest podlewanie, usuwanie chwastów i ochrona przed szkodnikami.

Ziemniaki podlewamy umiarkowanie, dbając by podłoże było stale lekko wilgotne. Zbyt mokra ziemia prowadzi do chorób. Ważne jest również usuwanie chwastów, które konkurują z roślinami o składniki odżywcze i wodę.

Należy także kontrolować plantację pod kątem występowania szkodników, takich jak mszyce czy larwy stonki ziemniaczanej. W razie ich pojawienia się, trzeba zastosować oprysk środkiem owadobójczym dopuszczonym do stosowania w uprawach ziemniaka.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne ziemniaków w doniczkach:

 1. Systematyczne podlewanie
 2. Usuwanie chwastów
 3. Nawożenie co 2-3 tygodnie
 4. Zwalczanie szkodników w razie potrzeby

Regularna pielęgnacja pozwoli cieszyć się obfitymi plonami smacznych, domowych ziemniaków. Warto poświęcić im trochę uwagi!

Doniczka tworzywowa Najtańsza, lekka, słabo izoluje
Doniczka ceramiczna Ciężka, dobrze izoluje, droższa
Doniczka drewniana Izoluje ciepło, trwała, wyższa cena

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej doniczki jest kluczowy, aby cieszyć się obfitymi plonami własnych ziemniaków. Najlepsze będą pojemniki z tworzywa, ceramiki lub drewna. Rozmiar dostosujemy do ilości sadzonych bulw. Otwory w dnie ułatwią odpływ nadmiaru wody.

Przygotowanie mieszanki ziemi z dodatkiem kompostu, torfu i nawozu mineralnego zapewni roślinom składniki pokarmowe. Pamiętajmy o regularnym nawożeniu roztworem do podlewania co 2-3 tygodnie.

Nie zapominajmy także o podlewaniu, usuwaniu chwastów i kontroli szkodników. Systematyczna pielęgnacja pozwoli zebrać obfite plony ziemniaków z własnej uprawy w doniczce.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci wybrać optymalną doniczkę i z powodzeniem uprawiać w niej smaczne ziemniaki. Powodzenia i obfitych plonów!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj Sekrety Warzywniaka na Balkonie - Blog pełen praktycznych wskazówek
 2. Puree z ziemniaków - przepis, ziemniaki puree, puree ziemniaczane
 3. Zielony koktajl przepis - Zdrowe smoothie z zielonych warzyw
 4. Odkryj świat Zielonego Krasnala - fascynujący, magiczny i pełen przygód!
 5. Wegańskie śniadanie - pyszne wegańskie śniadania na dobry początek dnia
Autor Michał Mazurski
Michał Mazurski

Jako agronom specjalizuję się w nawozach i ochronie roślin. Dzielę się fachową wiedzą, jakie preparaty dolistne i doglebowe stosować przy uprawie warzyw i ziół w doniczkach, aby zapewnić bujny wzrost i uchronić je przed chorobami oraz szkodnikami

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły