Przepisy

Jakie produkty zawierają witaminę B12 - Bogate źródła witaminy B12

Autor Teresa Kowal
Teresa Kowal15.01.20247 min.
Jakie produkty zawierają witaminę B12 - Bogate źródła witaminy B12

Jakie produkty zawierają witaminę B12 to częste pytanie wśród osób dbających o zdrowie i prawidłowy poziom tego ważnego mikroelementu. Witamina B12 odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu - pomaga w produkcji czerwonych krwinek, utrzymaniu zdrowego układu nerwowego i przemianie homocysteiny. Niedobory witaminy B12 mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego warto wiedzieć, w których produktach występuje i jak jej nie zabraknie w diecie.

Kluczowe wnioski:
 • Mięsa, zwłaszcza wątroba, są dobrym źródłem witaminy B12
 • Ryby i owoce morza również dostarczają znaczne ilości tej witaminy
 • Nabiał, a szczególnie jogurty, zawierają spore dawki witaminy B12
 • Jaja także zaspokajają część dziennego zapotrzebowania na witaminę B12
 • Wybrane suplementy diety uzupełniają poziom witaminy B12

Jakie mięsa zawierają witaminę B12

Witamina B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Najbogatszym jej źródłem są mięsa, przede wszystkim te czerwone. Wśród nich na pierwszym miejscu zdecydowanie znajduje się wątroba.

W 100 g wołowej wątroby znajdziemy aż ok. 83 μg witaminy B12. Dla porównania dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka to ok. 2-3 μg. Oznacza to, że już niewielka ilość wątroby może w znacznym stopniu pokryć dobowe zapotrzebowanie na tę cenną witaminę.

Również inne podroby, takie jak serca czy nerki, są dobrym źródłem witaminy B12. Zawierają jej ok. 15-35 μg w 100 g produktu. Zachęcamy więc do częstszego włączania podrobów do diety - są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe.

Mięsa czerwone z witaminą B12

Oprócz podrobów, również takie mięsa czerwone jak wołowina, wieprzowina czy baranina dostarczają znaczne ilości witaminy B12. Zawierają średnio ok. 1-5 μg tej witaminy w 100 g produktu.

Nieco mniej, bo ok. 0,6-2 μg witaminy B12 na 100 g znajdziemy w mięsie drobiowym takim jak kurczak czy indyk. Jednak i te wartości są całkiem zadowalające.

Podsumowując, wszystkie mięsa są dobrym źródłem witaminy B12. Jednak to przede wszystkim czerwone mięsa i podroby, takie jak wątroba, dostarczają jej największe ilości i warto o tym pamiętać planując zbilansowaną dietę.

Wątroba bogatym źródłem witaminy B12

Jak już wspomniano, to właśnie wątroba jest najbogatszym naturalnym źródłem witaminy B12 w diecie człowieka. Zdecydowanie przewyższa pod tym względem inne produkty.

Już 100 g wołowej wątroby dostarcza ok. 83 μg witaminy B12, zaspokajając w pełni dzienne zapotrzebowanie organizmu. Trudno o lepsze źródło tej cennej witaminy.

Dla porównania 100 g piersi kurczaka zawiera jedynie ok. 0,7 μg witaminy B12. Oznacza to, że wątroba dostarcza aż ponad 100 razy więcej tej witaminy niż popularne mięso drobiowe.

Warto również zaznaczyć, że wątroba jest nie tylko bogatym źródłem samej witaminy B12. Jest też skarbnicą wielu innych cennych składników odżywczych, minerałów i witamin. Stanowi więc wartościowy dodatek do diety.

Czytaj więcej: Przepis na makaron z warzywami - pyszny obiad z makaronu i warzywami

Ryby i owoce morza z witaminą B12

Kolejną grupą produktów bogatych w witaminę B12 są ryby i owoce morza. Zawierają średnio od ok. 2 do nawet 15 μg tej witaminy w 100 g produktu.

Szczególnie dużo witaminy B12 mają takie ryby jak śledzie, makrele czy łosoś. Ten ostatni zawiera ok. 4-11 μg witaminy B12 w 100 g mięsa. Również owoce morza takie jak krewetki, homary czy ostrygi są jej dobrym źródłem.

Produkt Zawartość witaminy B12 w 100 g
Śledzie 8-15 μg
Makrele 5-10 μg
Łosoś 4-11 μg
Ostrygi 15-30 μg

Ryby i owoce morza są więc cennym źródłem witaminy B12, które warto regularnie włączać do swojej diety. Zarówno ze względu na zawartość tej witaminy, jak i pozostałych składników odżywczych, w tym cennych kwasów omega-3.

Nabiał bogaty w witaminę B12

Jakie produkty zawierają witaminę B12 - Bogate źródła witaminy B12

Kolejną grupą produktów bogatych w witaminę B12 jest nabiał, czyli mleko i jego przetwory.

Najwięcej witaminy B12 znajdziemy wże w mleku i serach podpuszczkowych dojrzewających. Na przykład w 100 g sera żółtego jest ok. 2 μg tej witaminy. Spore ilości zawierają również jogurty naturalne - ok. 1 μg w 100 g.

Dla porównania 100 g mleka zawiera ok. 0,5 μg witaminy B12. Jak widać, im bardziej przetworzony produkt mleczny, tym więcej znajdziemy w nim tej cennej witaminy.

Podsumowując, nabiał jest dobrym uzupełnieniem diety jeśli chodzi o witaminę B12. Szczególnie sery żółte i jogurty dostarczają jej znaczne ilości.

Jaja dobre źródło witaminy B12

Jaja również należą do produktów będących źródłem witaminy B12 w diecie. Zawierają średnio ok. 1,1 μg tej witaminy w 1 sztuce jajka kurzego (ok. 50 g).

Oznacza to, że zjedzenie 2-3 jajek dostarcza ok. 2-3 μg witaminy B12, w znacznym stopniu pokrywając zapotrzebowanie organizmu.

 • Jedno jajko (50 g) zawiera ok. 1 μg witaminy B12.
 • Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka to ok. 2-3 μg witaminy B12.

Należy jednak pamiętać, że podane wartości dotyczą jaj od kur z chowu z dostępem do wybiegu i zielonki. Jaja z chowu klatkowego z reguły zawierają mniej witamin i składników odżywczych.

Mimo to, jaja w ogóle są dobrym źródłem nie tylko witaminy B12, ale też wielu innych cennych nutrientów. Warto jeść je regularnie.

Suplementy diety z witaminą B12

Oprócz naturalnych źródeł pokarmowych, witaminę B12 można również dostarczać w formie suplementów diety.

Suplementy witaminy B12 występują najczęściej w formie tabletek lub ampułek. Zwykle zawierają od kilkuset do nawet kilku tysięcy μg tej witaminy w zalecanej dziennej dawce.

Witaminę B12 stosuje się również w leczeniu jej niedoborów i anemii. Wówczas podaje się ją głównie w formie zastrzyków domięśniowych.

Suplementacja witaminy B12 może być zalecana przy stosowaniu restrykcyjnych diet, w przypadku zaburzeń wchłaniania tej witaminy w jelicie czy u osób starszych.

Podsumowując, suplementy witaminy B12 są dobrym uzupełnieniem diety, gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednich ilości tej witaminy wyłącznie w diecie.

Podsumowanie

Artykuł omawiał kwestię występowania witaminy B12 w różnych produktach spożywczych. Jest to istotny temat, ponieważ witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobory mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Warto zatem wiedzieć, w jakich produktach witamina B12 występuje.

Jak się okazuje, najwięcej witaminy B12 znajdziemy w mięsach, przede wszystkim w wątrobie. Jest ona skarbnicą tej witaminy i zaspokaja dobowe zapotrzebowanie już w niewielkich ilościach. Również inne mięsa czerwone, a nawet drób, stanowią dobre źródło witaminy B12 w diecie.

Kolejnymi produktami bogatymi w witaminę B12 są ryby i owoce morza. Makrele, śledzie, łososie czy ostrygi zawierają znaczne ilości tego składnika. Również nabiał, a zwłaszcza sery i jogurty, dostarczają sporych dawek witaminy B12. Nie można też zapomnieć o jajkach.

Jeśli z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości witaminy B12 z pożywieniem, można ją suplementować w formie tabletek, kropli czy zastrzyków. Teraz już wiemy w czym witamina B12 występuje i skąd ją czerpać, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

Najczęstsze pytania

Zdecydowanie najwięcej witaminy B12 zawiera wątroba wołowa - już 100 gramów tego produktu pokrywa całodzienne zapotrzebowanie. Również bardzo dobrymi źródłami tej witaminy są ryby takie jak makrele i śledzie, ostrygi, nabiał w postaci serów dojrzewających oraz jaja.

Spośród wszystkich rodzajów mięs, zdecydowanie najwięcej witaminy B12 zawiera wątroba wołowa. Jedna z porcji tego produktu (100 gramów) dostarcza około 83 μg tej witaminy. Tak dużej ilości nie znajdziemy w żadnym innym rodzaju mięsa.

Zalecane dzienne spożycie witaminy B12 wynosi około 2-3 μg dla osób dorosłych. Przy ogólnie zdrowej i zbilansowanej diecie zawierającej produkty bogate w tę witaminę, jej podaż jest zazwyczaj wystarczająca.

O wystarczającą ilość witaminy B12 w diecie powinny zadbać przede wszystkim osoby na restrykcyjnych dietach (np. weganie), starsze, z problemami wchłaniania oraz kobiety w ciąży i karmiące.

Ze względu na fakt, że witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie, jej nadmiar z organizmu jest stosunkowo szybko wydalany. Ryzyko przedawkowania jest więc niewielkie, jednak bardzo duże dawki mogą mieć negatywne skutki.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj Sekrety Warzywniaka na Balkonie - Blog pełen praktycznych wskazówek
 2. Puree z ziemniaków - przepis, ziemniaki puree, puree ziemniaczane
 3. Bułka z jagodami - przepis na domowe bulki z jagodami
 4. Zastosowanie mączki bazaltowej: klucz do zdrowia roślin i gleby
 5. Zupy kremowe - Przepisy, Smaki, Inspiracje
Autor Teresa Kowal
Teresa Kowal

Interesuję się ziołolecznictwem i właściwościami roślin. Przybliżam historie i ciekawostki na temat powszechnie uprawianych ziół i przypraw. Opisuję też jak stosować je w domowym ziołolecznictwie m.in. w postaci nalewek, maści czy olejków eterycznych.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Przepisy z chia - zdrowe i smaczne dania z nasionami chia
PrzepisyPrzepisy z chia - zdrowe i smaczne dania z nasionami chia

Poznaj przepisy na zdrowe i smaczne dania z nasionami chia! Dowiedz się, jak urozmaicić śniadania, desery, przekąski i dania obiadowe dzięki tym pełnym składników odżywczych nasionom. Przeczytaj o pomysłach na chlebki, smoothie, musli i sosy z superfood jakim jest chia!