Brokuł

brokuł w donicy Brokuły są niebywale wartościowe. Szereg ich zalet sprawia, że są warzywem, po które często powinno się sięgać. Chronią przed anemią, wrzodami żołądka, wpływają na prawidłowe funkcjonowanie wzroku i regulują poziom cukru we krwi. Są też antynowotworowe. Wszystko dzięki zawartości witamin, składników mineralnych i sulforafanu – silnego przeciwutleniacza.

Uprawa

Brokuły to rośliny o intensywnym wzroście, niestety dość wymagające. Posiadają palowy korzeń. Brokuły można uprawiać w terminie wiosennym (jako przedplon), letnim bądź jesiennym (jako poplon). Nie należy uprawiać ich na tym samym miejscu po innych warzywach kapustnych.

●  Gleba

Przepuszczalna, próchnicza ziemia, szczodrze wzbogacona kompostem.

Pozycja
Pełne słońce, półcień, stanowisko osłonięte od wiatru
Tolerancja na mróz
Brak
Nawożenie
Nawozy o dużej zawartości azotu. Wspomagające podlewanie gnojówką roślinną – pokrzywa z mniszkiem.
Dobre towarzystwo
Lubią szczególnie sąsiedztwo roślin strączkowych takich jak fasola, groch czy bób.
Rozstaw w większych pojemnikach
Pojedyncze rośliny: 40 cm w każdą stronę (minimum)
Rzędy: 50 cm z 30 cm odstępem między wierszami (minimum)

Donica
powyżej 15l o głębokości powyżej 40 cm

Siew i sadzenie
Najczęściej z rozsady wykonanej w marcu lub kwietniu. Można też siać w kwietniu bezpośrednio w miejscu stałym.

Zbiór  Róże należy zbierać przed kwitnieniem. Jesienią brokuły trzeba zebrać zanim zaczną się przymrozki, które powodują sczernienie i zmarznięcie warzywa.

 

Moje Uwagi:

Brokuły nie lubią przesuszania. Natychmiast zaczynają kwitnienie, nawet na nie wykształconych jeszcze różach, dlatego trzeba bardzo pilnować podlewania. Jest wiele ciekawych odmian, o różnych kolorach i wielkościach różyczek, nadających się do uprawy w pojemnikach. Brokuł jednak, podobnie jak wszystkie kapustne, ma głęboko korzeniący się pal, należy wiec zapewnić im pojemnik o odpowiedniej głębokości.