Kalendarz siewów

Witajcie w zakładce kalendarza siewów i prac ogrodowych w ujęciu balkonowym. Zaplanowanie balkonowych nasadzeń tak by w pełni wykorzystać cały sezon jest w zasadzie jak dla mnie sztuką samą w sobie. Miejsca mamy mało, nie może więc być, żadnych przestojów 🙂 Przedplon, i międzyplony na balkonie mają w zasadzie jeszcze większe znaczenie niż w tradycyjnym gruntowym warzywniku. Dobrze też zastanowić się czy plon wart jest zachodu i które warzywa są najchętniej jadane przez domowników. Nie ma bowiem sensu zajmować cennego miejsca uprawami nielubianych warzyw. Szkoda pracy i pieniędzy.

Kalendarz siewów powstał z jeszcze jednego powodu. W natłoku prac, zdarzyło mi się zapomnieć, o jakichś planowanych dużo wcześniej siewach. Mam nadzieję, że dzięki kalendarzowi takie akcje będą zdarzały się mi rzadziej. Choć podobno nadzieja matką… to przecież, każda matka swoje dzieci kocha.

Każda zakładka z miesiącem zawiera tabelkę przypominajkę, dzięki której będzie być może łatwiej zaplanować 365 dni prac w pojemnikowych warzywnikach. Znajdziecie tam informacje przydatne zarówno przy planowaniu obsady donic jak i większych pojemników. Oczywiście można połączyć je z jakimś kalendarzem biodynamicznym, księżycowym, czy jaki uważacie za stosowny. Absolutnie jestem za, tyle, że prawidłowo sporządzonych takich kalendarzy jest naprawdę niewiele.

W tabelkach znajdziecie odnośniki, które zaprowadzą Was do opisów poszczególnych warzyw. Znajdują się tam zalecenia uprawowe, jak również wskazówki co do wyboru odmian sprawdzających się w uprawie pojemnikowej.

 

Zapraszam do lektury 🙂