Bób w donicach

strąki bobuUprawa bobu w pojemnikach

W tym roku powróciłam do tematu, który wydawał mi się średnio sensowny, a mianowicie do uprawy bobu w donicach. Posiałam wczesną wiosną do donic trzy odmiany: Jankiel, Bizon i Karmazyn. Każdą do oddzielnej miejscówki ok. 25-30l po 9 ziaren.

Wnioski w skrócie:

  • Nadal uważam, że uprawa bobu w pojemnikach nie ma wielkiego sensu. Aby mieć solidny plon trzeba by przeznaczyć na taką uprawę całe dostępne miejsce na moim tarasie.
  • Uprawa jest bezproblemowa. Bób w zasadzie rośnie sam. Na tarasie nie ma też problemu z mszycami, które są największym wrogiem bobu w gruncie.
  • Trzeba solidnie bób podlewać i dbać by w czasie zawiązywania owoców nie doszło do przesuszenia podłoża, bo spalone w słońcu strączki  to smutny widok.

Pojemnik

odpowiedni dla bobu powinien mieć conajmniej 35-40cm głębokości, szerokość zależy już tylko od ilości nasion jakie chcemy posiać. Ja wysiałam  jedną odmianę w skrzyni po jabłkach, drugą w glinianej donicy, a trzecią w donicy plastikowej. Najlepiej sprawował się ten w plastikowej, głównie dlatego że mniej przesychał.

Siew

Siejemy bób jak najwcześniej. Ja zasiałam w pierwszej połowie marca. Długo się zastanawiał, ale wykiełkował pięknie, co do nasionka. Bób spokojnie radzi sobie z przymrozkami, zimne noce mu nie straszne. Można też zrobić rozsadę, tylko skoro i tak ma iść do donicy to w zasadzie po co. W pojemnikach najlepiej sadzić go gniazdowo po 2 nasiona w jeden dołek co 10-15cm, na głębokość ok. 4 cm. Wiem, dość ciasno, ale spokojnie sobie radzi.

Bób przycina się,

gdy zawiąże ok. 6 strąków, na niższych piętrach a na górnych jeszcze kwitnie

Usuwa się tylko wierzchołkowe, najwyższe części bobu (około 2-4 cm). Zabieg ten, zwany ogławianiem, najwygodniej wykonać nożyczkami albo sekatorem. Łodyga bywa dość elastyczna i często nie chce ładnie pęknąć, więc urywając wierzchołki ręką, można przypadkiem naderwać korzenie, lub niepotrzebnie pokaleczyć roślinę.

Ogławianie wykonuje się w suchy dzień.

Gdy jest mokro, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Pędy tnie się prosto (nie na skos), by rana była jak najmniejsza. Po usunięciu wierzchołkowego pędu, bób przyśpiesza zawiązywanie nasion w strąkach poniżej miejsca cięcia. W donicach gdzie nie ma wielkiej swobody bób nieco się wyciąga, dlatego 6-7 pięter to maksymalna wysokość u mnie.

Ogławianie to również sposób ochrony bobu przed czarną mszycą trzmielinowo-bobową. W okresie, gdy bób zawiązuje pierwsze strąki,  mszyca owa przelatuje z trzemielin na jego najmłodsze, szczytowe pędy. Jak wspominałam na tarasie się nie ujawniła, ale trzeba być czujnym.

Zaatakowany przez mszyce bób rośnie gorzej, ma zniekształcone liście, mniejsze strąki oraz nasiona. Brak młodych wierzchołków to mniej mszycy i zdrowsze warzywa.

Nawożenie

W zasadzie bób w pojemnikach nie wymaga specjalnego zasilania. Ziemia workowana zasila go straterem nawozowym, który ma w sobie i roślinki rosną ładnie. W trakcie zawiązywania straków podlewałam donice gnojówką mieszaną (pokrzywa-żywokost-mniszek) w rozcieńczeniu 1:20 Wystarczyło.

 

Z trzech donic zebrałam nie cały kg ziaren. Było na dwa obiady 🙂 Najsmaczniejszy był Karmazyn- odmiana o czerwonych ziarnach, po ugotowaniu bardzo delikatna w smaku, dała się jeść z łupinkami. Największe ziarna miał Jankiel, piękne w czysto białym kolorze. Bizon był najmniej zaskakujący, po prostu bób 🙂

Nie wiem czy popełnię bób w donicach w przyszłym sezonie, ale ten zaliczam do udanych.

4 thoughts on “Bób w donicach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *