Co słychać na tarasie?

Co słychać na tarasie?

Rozpoczęło się kwitnięcie dzikiego wina, którym opleciony jest cały balkonowy warzywnik. Odgłos jest nieziemski. Czujemy się jak w środku wielkiego ula. Posłuchajcie:

Obładowane nieziemsko pyłkiem, buszują po balkonowych płytkach, a potem niezdarnie szukają drogi powrotnej trafiając prosto w cieniówkę. Setki pszczół.

Taka akcja trwa kilka dni. Wkrótce dzikie wino przekwitnie i znów słychać będzie głównie trzmiele, które wiernie odwiedzaja taras przez cały sezon.

 

 

 

Kończy się czerwiec

Kończy się czerwiec

Kapryśny miesiąc, który przyniósł ze sobą całą masę problemów. Najpierw szalone upały. Nie nadążałam z podlewaniem, potem zimno i deszcz na przemian z huraganowymi wiatrami, które targały roślinami wysysając z nich życie.

Te na dokładkę połamały mi pomidory donicowe, które stały pod chmurką na ganku. Ech…

Całe spektrum grzybowych problemów na ogórkach i pomidorach zmusiło mnie do użycia pełnej gamy oprysków eco. Poszły w ruch opryski prewencyjne z mleka, propionianu wapnia, oleju rydzowego ( to na przędziorki, które rozpanoszyły się w bakłażanach) a nawet poliversum na mączniaka. Sytuacja nieco się poprawiła, ale utrzymujące się zimno niestety nie pozwala roślinom na pełną rekonwalescencję.

Zbiory.

Dojrzały pierwsze ogórki i pomidory. W tym roku najwcześniejsze okazały się Perła Ogrodu i Pendulina Orange.

Ogórek Iznik, pięknie zaowocował, zebrałam już z niego 7 pełnowymiarowych sałaciaków, ale dopadł go mączniak i razem z deszczem i niską temperaturą zmusiły go do wyhamowania. Część zawiązków zaczęła obumierać, część jeszcze walczy. Niestety widać wyraźne, że ma problemy z pobieraniem z podłoża, bo na owocach pokazała się cała paleta niedoborów mineralnych. Przykre. Mam mimo to  nadzieję, że kilka ogóreczków jeszcze będzie miał.

Zaczęła nieśmiało kwitnąć cyklantera, już nie mogę się doczekać jej podchrupywania.

Bakłażany owocują choć nie bez przeszkód. Dokuczają im nieziemsko przędziorki mimo moich usilnych zabiegów. Co siedem dni oprysk z oleju rydzowego jakoś trzyma w ryzach populację. Może teraz przy niższej temperaturze i większej wilgotności łatwiej będzie nad nimi zapanować, choć akurat te warunki samym bakłażanom nie służą.

Przy okazji. Mam donicę w której posadzone były dwa okazy oznaczone jako Red Turkish. Ciekawostką jest, że jeden z nich ma inne liście i owoce. Od początku wyglądał mi podejrzanie, bo liście miał jak talerze w dodatku oprawione charakterystycznym dla wielkoowocowych odmian puszkiem. Myślałam, że to omyłkowo zrobiony opis, do momentu gdy zakwitł, a z kremowo-fioletowych małych kwiatków, bardziej przypominające kwiaty ziemniaka niż bakłażana, zaczęły zawiązywać się owoce. Są jajowate, czyli nie takie jak powinny być, ale uwaga… w przypominające Red Turkish paseczki. Na razie są malutkie, trudno więc domyśleć się koloru jaki będą miały w dorosłości, jednak jestem przekonana, że roślina jest naturalnym F1 sporządzonym w poprzednim sezonie przez jakiegoś tarasowego trzmiela. Nie mam pojęcia z czym mógł się skrzyżować mój zeszłoroczny Red Turkish, bo na tarasie i pod tarasem było sporo różnych odmian. Jednego jestem pewna, jedyną pasiastą odmianą jaką w tym roku siałam z powodzeniem była Listada de Gandia, i dziwny hybrydek na bank nią nie jest. Jego kwiatki nie są białe jak w przypadku Red Turkish, mają delikatne fioletowe zabarwienie, ale ich wielkość i obfitość w gronie jednoznacznie wskazuje na pokrewieństwo z Turkish. Ot zagwozdka 🙂 Czas pokaże co wyrośnie i czy będzie jadalne.

Cucamelon w końcu zaczął się wspinać po podporach, ale nie widać by chciał kwitnąć. Zakwitły natomiast melony, chociaż podobnie jak ogórek chorują. Na razie tylko męskim kwieciem. W foli kwitną niebywale obficie i nawet zawiązują, ale zawiązki w większości opadają. Niestety nie podcinałam ich, jak radzą znawcy tematu, za trzecim pędem bocznym, i wyrósł mi gąszcz nieziemski, który na dokładkę poplątał się z rosnącymi w sąsiadujących donicach arbuzami. Ciekawe czy doczekam się jakichś owoców.

Co jeszcze? Acha, zbiory groszku były całkiem pokaźne. Zamroziłam je po krótkim zblanszowaniu na parze ( 5 minut w parowniku) Skończyły się tarasowe sałaty, na wykończeniu są też cebule dodawane systematycznie do sałatek. Nieustannie owocują truskawki, a rodzynek Aunt Molly produkuje ilości owoców nie do przejedzenia. Bób mimo słabego zawiązywania wydał na świat miseczkę potomstwa. Jeden obiad i po temacie. Muszę z niego zrezygnować, Najmniejszego sensu nie ma uprawa w donicy. Lepiej w to miejsce posiać fasolę. Ta też niestety się nie udała w tym roku. Kiepski zbiór, ale trochę w tym mojej winy bo nie dosiałam jej tak jak powinnam, gdy część roślin obumarła. Spokojnie można by jeszcze ją dosiać, tylko to zimno…

… przyszło w momencie gdy zaczęły dojrzewać pomidory, to je niestety opóźni, szkoda, bo zaczęły już się zapalać po kolei wszystkie koktajlowe, a wielkoowocowe nabrały solidnej masy. Mam jednak wrażenie, że  pomidorów będzie mniej niż w zeszłym roku. Szczególnie tych dużych. Jest dopiero koniec czerwca, a rośliny już nie są w idealnej kondycji. Ale nie desperujmy. Sporo odmian ładnie kwitnie na wyższych piętrach.

Muszę zacząć wysiewy poplonu, bo coraz więcej dziur w skrzyniach. Sama nie wiem na co postawić przy tej dziwnej pogodzie.

Upały na przemian ze spadkami temperatury poniżej 10 stopni nie w smak są żadnemu warzywu, i jeszcze te wiatry. Wycinajmy więcej lasów, używajmy więcej chemii, jak tak dalej pójdzie zafundujemy sobie Interstellar, ech. Gdzie są ekolodzy?

Maj 2018, podsumowanie miesiąca.

Maj 2018, podsumowanie miesiąca.

Maj 2018, podsumowanie miesiąca.

Maj minął pracowicie. Czas pędzi jak szalony. Najpierw arktyczne noce, zmuszające do czekania z zostawianiem donic na balkonie, potem palące słońce i 30 stopniowe upały w dzień na przemian z zimnymi nocami poniżej 5 stopni. Deszczu brak kompletny, a gdy już zebrało się na ulewę, zaraz po niej moje pomidory zapadły na dziwną dolegliwość, która nie na żarty mnie przestraszyła. Nadal nie do końca jestem przekonana czy diagnoza była trafna. Tak czy inaczej sytuacja wygląda na opanowaną. Opiszę ten przypadek oddzielnie, bo może komuś przytrafi się podobna historia.

Papryki mocno oberwały przez przetrzymanie w kubkach. Niedobory wapnia doprowadziły aż do nekrotycznych wykruszeń. Nie wspominając o powykręcanych liściach. Na szczęście po przesadzeniu do dużych donic w zasobną ziemię, powoli doszły do siebie i już owocują.

Eksperyment z wczesnymi ziemniaczkami dobiegł końca. Garstka małych bulw nie była imponująca, ale jeden obiadek dla jednej osoby był. Myślę, że gdyby miejsce było bardziej nasłonecznione uprawa byłaby bardziej wydajna. A tak, miałam pnącze ziemniaczane w skrzynce. Wysokość roślin przekroczyła 80 cm. I  z tego powodu jak i z racji na słabnącą kondycję roślin wykopki były nieco przedwczesne. Myślę, że jeszcze dwa, trzy tygodnie podwoiły by zbiór.

Zaczął owocować groszek, pomidory kwitną i zawiązują ładnie owoce. W ziołowym ogródku pięknie rozrasta się szałwia i trawa cytrynowa.

Troszkę problemów mają truskawki. Zbyt krótki okres odpoczynku teraz na nich staje się widoczny. Kwitną i owocują, ale bardzo szybko starzeją im się dolne liście. Pojawiły się też niedobory potasu na liściach. Po zasileniu nawozem organicznym do truskawek, prawie zniknęły. Owoce są smaczne.

 

Dostałam nasionka mini pak-choi  od znajomej. Najmniejsze warzywo świata normalnie. Żeby się tym najeść musiałabym chyba obsadzić cały balkon tylko tą mini kapustką.

A tak pozwoliłam jej zakwitnąć.

 

Pięknie rozrastają się moje dwa ogórki Iznik. Może w tym roku oda mi się w końcu skosztować tej odmiany. Wykiełkowały Cucamelony, ale jakoś bardzo powoli rosną.

Kastra z bobem została wyniesiona bo zasłaniała słońce skrzynkom z melonami, dokończy owocowanie na schodach przed domem. Nie będzie w tym roku szalonej ilości bobu, w zasadzie zawiązało się tylko po kilka strąków na każdym krzaku. Nie wiem czemu, bo trzmiele prawie zamieszkały w tej kastrze. Ekonomicznie kompletna klapa. Ale to już wiedziałam zanim je posadziłam. Strąki wyglądają pękato.

Z owadów gościnne występy miała pewna gąsienica, bardzo ładna i żarłoczna ( Paź Królowej). Została wyproszona, bo upodobała sobie donicową marchewkę.

Mączliki próbowały zaklepać miejscówkę z jarmużu. Po prysznicu z oleju rydzowego zrezygnowały. Mszyca na rumianku i bakłażanach, ale nie w ilości której nie można ściągnąć ręcznie.

Miałam też osę, która zrobiła gniazdo nad drzwiami. Zastanawialiśmy się rodzinnie czy pozwolić jej wychować potomstwo, ale rozsądek zwyciężył i gniazdo zostało usunięte delikatnie razem rodzicielką. Nie była zachwycona i wcale się nie dziwię.

W dużej skrzyni zadomowiły się pszczoły – porobnice włochatki. One dostały zezwolenie na gniazdowanie i być może zostaną na dłużej. Co ciekawe to ta sama skrzynia, w której mieszkał w zimie mysior, a potem kocisko przychodziło robić sobie kuwetę.

Kot już na taras nie przychodzi na szczęście. Jest zbyt leniwy by slalomem przeciskać się przez gąszcz dzikiego wina. Opanował pomieszczenie gospodarcze i chyba jest zadowolony z życia.

Były też zbiory koperku i sałat. Koperek Herkules okazał się mało aromatyczny niestety. Wolę Lucullusa. Ale jest co jest. Już poszedł do zamrażarki.

Niestety w tym roku niezbyt mi wyszła fasolka, z której byłam dumna przez kilka poprzednich sezonów. Długo kiełkowała, nie wzeszła cała którą wysiałam. Wygląda, że w tym roku trochę kichowato. Może jeszcze posieję drugą partię.

Pięknie natomiast rozrósł się rodzynek brazylijski Aunt Molly i już zjedliśmy z niego pierwsze owoce.

Taki był maj w balkonowym warzywniku.

Jako, że moje warzywnikowe poczynania rozrosły się o kawałek pojemnikowo-gruntowego ogrodu, mam coraz mniej czasu. Do obsługi doszedł foliak 3x5m pomidory, cukinie i dynie w gruncie, oraz 12 skrzyń różnej wielkości z mieszankami warzywnymi.

Trochę to utrudnia działania blogerskie. To i fakt, że nadal nie mam stałego internetu. 

Ale dam radę. Już szykuję artykuł o nawożeniu pomidorów i papryk. Moje tegoroczne doświadczenia sporo mnie nauczyły.

 

PORADNIK OCHRONY POMIDORA W GRUNCIE

PORADNIK OCHRONY POMIDORA W GRUNCIE

Szukając opisów niedoborów na liściach bakłażanów, znalazłam opracowanie Instytutu Ogrodnictwa z Skierniewicach pt. PORADNIK SYGNALIZATORA OCHRONY POMIDORA W GRUNCIE  ilustrowane w kilku miejscach moimi zdjęciami. Mam Was   No wiem, nie można oprzeć się tak pięknie wypielęgnowanym niedoborom Szkoda, że nikt z osób, które pracowały nad tym poradnikiem nie napisał do mnie, dałabym foty w lepszej rozdzielczości, a tak trochę są jak bez rutinoskorbinu. No nic. Może następnym razem. W każdym razie polecam się pamięci.


Poradnik bardzo przydatny. Wprawdzie bardziej w gruncie niż na balkonie, ale część o niektórych chorobach i niedoborach dotyczy również skrzynkowego chowu. Polecam więc Wam lekturę w wolnej chwili 🙂

Czekając na Zimnych Ogrodników.

Czekając na Zimnych Ogrodników.

Piękny ciepły i słoneczny kwiecień już się skończył. Oby kolejny miesiąc był równie łaskawy.

Patrząc na aurę wydaje się, że w tym roku Zimni Ogrodnicy nie będą, aż tak zimni. Tylko czy napewno? Kilka lat wstecz, zdarzały się różne wersje, niektóre wręcz arktyczne,  sama nie wiem co robić. Na razie grzecznie kubeczkuję wszystkie ciepłoluby, czujnie sprawdzając prognozy na każdą kolejną noc.

Polecam Wam do tego dwie wersje tej samej w zasadzie witryny: ICM UW meteo.pl oraz mapy.meteo.pl   Prognoza ta sama, ale różna czytelność. Meteogramy na początku sprawiały mi trochę problemu, ale łatwiej w nich odczytać zaprognozowany deszcz, niż klikając w mapę godzina po godzinie.

Bardzo już chciałabym wysadzić wszystkie pomidory, bakłażany i papryki do donic. Poukładać sobie wszystko na tarasie i podłączyć nawadnianie, bo na razie wielką ilość czasu zajmuje mi bieganie z konewką. Dziś przetestowałam podejrzany na pintereście patent, nawadniania kropelkowego własnej roboty. Działa, ale nie będę obwieszać tarasu butelkami po napojach  wyglądałoby to kosmicznie. Pod tarasem jednak, gdzie nawadniania nie ma, taki sposób, pomoże mi zaoszczędzić sporo czasu.

Pomysł jest bardzo sprytny. Potrzebna jest butelka Pet po jakimś napoju, najlepiej kolorowa bo w przejrzystej bedą rosły glony. Przewód do kroplówki, i siatka po cytrynach. Dodatkowo kilka sztuk zacisków.

Ja przetestowałam zestaw na 10l doniczce z pomidorem. 1l wody na najwolniejszym biegu schodził 7 godzin.

Pacjent zadowolonyFotka robiona wieczorową porą, więc pomidorek już troszkę poskręcał liście. Czyli jedzonka mu nie brak.

Dzisiaj zakończył też swój okres wegetacyjny szpinak skrzynkowy. Ciepło i słońce bardzo szybko pobudziło go do kwitnięcia. Całkiem spora micha

Jutro zaczynam sadzenie w jego miejsce sałat, które już czekają w rozsadniku:

Kwiecień 2018, czyli goniąc własny ogon

Kwiecień 2018, czyli goniąc własny ogon

Kwiecień dobiega końca.

Nie jestem wstanie ogarnąć wszystkiego. Dziś pikowałam sałaty, sadziłam truskawki, robiłam generalny przegląd rozsad, który nie wypadł do końca satysfakcjonująco, biegałam z konewką w tą i z powrotem, siałam kwiatki, fasole, aaaaaaa, niewyróbka.

Wciąż boję się zostawiać rozsady na tarasie na noc, więc biegam jak bezgłowy kurczak każdego wieczora i rankiem. Trochę to bez sensu, bo kilka przesadzonych rozsad zostawiam już od tygodnia i mimo kilku chłodnych nocy nic im nie dolega, mimo to jakoś nie mogę sama siebie przekonać, że nic się nie stanie, maluchom w kubeczkach.

Na szczęście rozwiesiłam cieniówkę na początku miesiąca. Mimo , że pół tarasu ma  w 65% niektóre bakłażany poparzyło. Nie chce sobie wyobrażać co byłoby bez cieniówki. Drugie pół mam w 55%, ale tam głównie stawiam starsze pomidorki, one tak nie reagują na silniejsze słońce.

W tym roku cieniówka została rozciągnięta na rurkach pcv, takich do ciepłej wody. Trochę ten patent kosztował, ale rurki do zimnej wody chociaż tańsze, nie nadają się. Odkształcają się w słońcu. Mam nadzieję, że tym razem, żaden wiatr nie da rady konstrukcji.

Napełniłam dziś też beczkę wodą. Na razie kranówką, bo deszczu nie było od miesiąca. Czas zrobić podejście do systemu nawadniania. W zeszłym roku strajkował z nieznanych mi przyczyn, może tym razem uda mi się go zmusić do współpracy.

Padam z nóg.

Konkurs zakończony

Konkurs zakończony

Moi Drodzy. Kończymy konkurs, bo nasiona nie mogą czekać. Trzeba siać.

Mamy trzy miejsca na pudle i jedno obok

A tak poważnie, wszystkie pomysły niebywale mi się podobają i nie omieszkam perfidnie ich wykorzystać. Jednocześnie oświadczam, że autor pomysłu może brać udział w edycji konkursu z wykorzystaniem jego pomysłu.

Dziewczyny, wszystkie pomysły rewela, gratuluję kreatywności.

Nasiona od firmy Legutko plus niespodzianka ode mnie jadą do:

Marty – konkurs  na zdjęcie najbardziej zawarzywionego balkonu  – w tym to nawet pokusiłabym się wystartować  .

Dobroczynka –  konkurs na najlepiej wykorzystaną donicę ( przedplon, poplon, allelopatyczne nasadzenia itd.) –  kawał wiedzy trzeba mieć, super pomysł

Karoliny – konkurs na najbardziej odjechane warzywo (roślinę) na balkonie, którego uprawa zakończyła się sukcesem – o to, to lubię, miałam kilka odjechanych ale nie wszystkie z sukcesem 

i Vivien za konkurs na jak najlepsze wykorzystanie skromnej przestrzeni na balkonie z nietypowymi rozwiązaniami – bo wszelkie pomysły do skopiowania są w takiej sytuacji na wagę złota

Kogo adresu nie mam proszę o kontakt na maila: kontakt@balkonowywarzywnik.pl

I życzę obfitych plonów.

 

Czekając na wiosnę… konkurs na blogu

Czekając na wiosnę… konkurs na blogu

Hej, hej. Podobno wiosna nadchodzi. Moje truskawki znów zaczęły owocować. Jak nic czują wiosnę…

truskawki na balkonie

Wysiałam prawie wszystkie pomidory. Prawie, bo dziś dostałam jeszcze jedną paczuszkę z Dwarfami od kolegi Błażeja. Czyli dosieweczka będzie. Zarzekałam się w zeszłym roku, jak żaba błota, że nigdy więcej żadnych wielodoniczek i co? Posiałam pomidory w szklarenki z Lidla. Niech będzie na moje usprawiedliwienie, że brak mi miejsca na parapetach przez truskawki, które nadal ciepluszą się w domu w ciągu nocy, a nawet w ostatnie mroźne dni.

siew pomidorów

To pod szklarenkami to ich większe wcielenie. Nowy nabytek – inspekt balkonowy. Kupiłam go z myślą o uprawie boczniaków, które też nabyłam  ale na razie jest jeszcze za zimno więc inspekt robi za podstawkę do szklarenek z pomidorami.

boczniak uprawa na balkonie

Przesadziłam wszystkie okry, bo jakoś marnie wyglądały i zgromadziłam 6 różnych podłoży do siewu. Dziś wysiałam do nich testowe pomidory i bazylie, ale o tym będzie w oddzielnym poście. Ciągle czytam w różnych miejscach, że jedno podłoże gorsze od drugiego, czas to sprawdzić i skrobnąć o rezultatach sprawdzianu, tak sobie pomyślałam. Może komuś się to przyda. Jasne, że się przyda  mi.

Dostałam od firmy Legutko paczuszkę z nasionami, dla mnie i moich czytelników. Bardzo pięknie dziękuję. Ktoś zainteresowany? Strategicznie chyba byłoby wymyślić jakiś konkurs tyle, że znakomita większość to odmiany nie do pojemników niestety. Ma ktoś kilka większych skrzynek, albo grządkę u mamy w ogródku?

To może tak. Dla chętnych na nasionka, ziół, kiełków, mikrolistków, warzyw i kwiatków nie tylko na balkon, ogłaszam konkurs, na pomysł na konkurs  Trzy najlepsze subiektywnie pomysły, zostaną bezczelnie wykorzystane, i nagrodzone zestawem nasion od Firmy Legutko, oraz dodatkiem niezpodzianką z moich prywatnych zasobów. Pomysły zamieszczajcie w komentarzach pod postem.
nasiona Legutko

Ale będzie jak nikt tego nie przeczyta, i wszystko zostanie dla mnie. Będę musiała zdemontować kratę do sąsiada i zrobić po staropolsku „zajazd”  żeby mieć gdzie to wszystko wysiać – żarcik.

 

Nasionka, nasionka, nasionka…

Nasionka, nasionka, nasionka…

Przyszły, dzisiaj!

Nasionka z Ameryki. Yupi!Od Victory Seeds Company.

No wiem, to nie to co kolorowe opakowania Vilmorinu, ale w środku jest coś czego u nich nie kupiłabym.

 • Dwarf Blue Curled Scotch Kale
 • Dwarf Confetti Tomato
 • Blue Jade Dwarf Sweet Corn
 • Aunt Hettie’s Red Okra
 • Dwarf Mr. Snow Tomato
 • Dwarf Kelly Green Tomato
 • Dwarf Pink Passion Tomato
 • Tasmanian Chocolate Tomato
 • Dwarf Crimson Sockeye Tomato
 • Lime Green Salad Tomato
 • Mallee Rose Tomato
 • Kookaburra Cackle Dwarf Tomato
 • Boronia Dwarf Tomato

Troszkę to burzy moje pomidorowe plany, zmusi mnie bowiem do kolejnego przeorganizowania listy pomidorowej. A siewy zaplanowane mam na jutro. „Kruca bomba mało casu”

Dlaczego akurat Victory Seeds?

Po pierwsze, bo bardzo chciałam wzbogacić swoją kolekcję Dwarfów.

A po drugie… Przytoczę tu misję tej firmy należącej do Open Source Seed Iniciative

Podstawowym powodem naszego istnienia jako organizacji jest pomoc w ochronie odmian o wolnym zapyleniu, gdy różnorodność życia roślin na naszej planecie szybko się kurczy. Regiony planety, które dostarczyły znaczną część materiału genetycznego dla naszych udomowionych roślin uprawnych, są szybko niszczone lub nieodwracalnie uszkadzane. Dodatkowo w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił wzrost trendów fuzji i konsolidacji w branży nasiennej. Mniej opłacalne i podobne odmiany nasion są usuwane z linii produkcyjnych połączonych spółek. W wielu przypadkach te rośliny są na zawsze stracone dla nas wszystkich. Ponieważ jesteśmy świadkami eliminacji starych odmian z oferty firm, promowania komercyjnych niestabilnych hybryd i rozprzestrzeniania się genetycznie zmodyfikowanych organizmów (GMO), czujemy wielką wagę naszej misji. Dlatego też poświęciliśmy nasze wysiłki na rzecz zachowania i promowania stosowania, odmian o wolnym zapyleniu – starych komercyjnych produktów oraz pamiątek rodzinnych – i pracujemy na rzecz ochrony naszego genetycznie zróżnicowanego dziedzictwa ogrodniczego. Naprawdę wierzymy w nauczanie tych zasad wszystkich, którzy mają otwarte umysły. Twoje wsparcie pozwala nam utrzymać bank nasion, edukować społeczeństwo, uniezależnić się od głównego handlu materiałem siewnym i zapewnić, że ważne odmiany będą dostępne komercyjnie dla przyszłych ogrodników. 

To już druga tego typu firma, u której kupiłam nasiona. W zeszłym roku kupowałam w Kokopelli we Francji, która jest Europejskim odpowiednikiem Victory Seeds. Uważam, że warto wspierać takie firmy, chociaż to trochę trudniejsze niż zakupy w hipermarkecie.

Wspieram zacną inicjatywę, przy okazji zaopatrując się w naprawdę wyjątkowe odmiany warzyw.

Osobiście nie jestem przeciwniczką heterozyjnych odmian. Wiele z nich to naprawdę udane mariaże i efekt trudnej i żmudnej pracy wielu osób. Poza tym, wiele z nich staje się początkiem ustalenia nowych, naprawdę wartościowych odmian. Nie zmienia to faktu, że warto chronić istnienie starych, tradycyjnych odmian i swobodnego dostępu do nich.

Od razu mówię, że o ile we Francji można wysyłkowo kupić nasiona z dostawą do Polski bez problemu, o tyle ze Stanów już nie. Trzeba mieć kogoś tam na miejscu, kto zrobi zakupy na amerykański adres, a potem prześle lub przywiezie nasiona do Was.